Tłuszcze pełnią bardzo ważną rolę w naszej diecie i są jednymi z podstawowych składników zbilansowanej, zdrowej diety. Do wyboru mamy wiele źródeł, takie jak oleje, orzechy czy inne nasiona. Mało popularnym źródłem zdrowego tłuszczu jest olej z pestek dyni (https://www.bee.pl/9123-olej-z-pestek-dyni), który dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym zasługuje na większą rozpoznawalność i popularność. Skąd pochodzi ten olej? Jakie ma zalety? Jak można go przemycić do swojej codziennej diety?

Skąd pochodzi olej z pestek dyni?

Olej z pestek dyni, przez niektórych nazywany także zielonym złotem, pochodzi z historycznej krainy znanej jako Styria. Obecnie są to tereny należące do Austrii i Słowenii. Ma zielony kolor i charakterystyczny smak. W naszych rejonach nie jest zbyt popularny, jednak warto się nim zainteresować i włączyć go do swojej diety ze względu na jego liczne właściwości prozdrowotne.

Właściwości oleju z pestek dyni

Olej z pestek dyni jest prawdziwą skarbnicą, jeśli chodzi o składniki i wartości odżywcze. Znajdziemy w nim mnóstwo fosforu, cynku, selenu, żelaza, magnezu, manganu, witaminy z grupy B, a także E, A, D, C oraz beta-karoten. Olej z pestek dyni zawiera także dużą ilość jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takie jak kwas oleinowy czy linolowy, a także fitosterole, skwalen, kwasy fenolowe, tokoferole oraz antyoksydanty, np. barwniki karotenoidowe.

Dlaczego warto spożywać olej z pestek dyni?

Badania udowodniły, że olej z pestek dyni świetnie sprawdza się u osób, które zmagają się z nadciśnieniem oraz obniżoną odpornością. Mogą po niego także śmiało sięgać osoby, które mają problemy z trawieniem oraz wrzody żołądka. Sprawdzi się także przy diecie odchudzającej.

Olej z pestek dyni – zastosowanie

Olej z pestek dyni może mieć bardzo szerokie zastosowanie w naszej kuchni, jednak warto mieć na uwadze, że spożywany na zimno ma dużo więcej wartości odżywczych. Można go śmiało używać do sałatek czy sosów. Wiele osób dodaje go jako polewę do deserów, np. lodów waniliowych.