Nienasycone kwasy tłuszczowe są podstawowym elementem codziennej diety. Wzmacniają odporność, chronią przed nowotworami, pomagają leczyć zmiany skórne, a także biorą udział w wytwarzaniu witaminy D oraz nowych komórek. Dlatego właśnie w codziennej diecie powinny znajdować się wysokiej jakości oleje nierafinowane. Jednym z takich produktów jest olej z pestek dyni. Cechuje się on orzechowym smakiem i wyrazistym ciemnozielonym kolorem. Mimo że olej należy spożywać na zimno, znalazł on wiele zastosowań w kuchni.

Dlaczego warto spożywać olej z pestek dyni?

Smażenie tego tłoczonego na zimno oleju pozbawia go wszelkich prozdrowotnych substancji. Należą do nich głównie witaminy z grupy B, a także A, D, E oraz H. Pestki dyni są również źródłem wielu minerałów, np. selenu, magnezu, potasu, cynku, czy wapnia. Fitosterole pomagają w walce z cholesterolem, a alkaloidy z pasożytami jelitowymi. Dlatego właśnie olej z pestek dyni warto spożywać na zimno. Świetnie smakuje on jako dodatek do chleba, surówek i sałatek, czy warzyw. Można dodawać go również do makaronu. Olej pasuje do słodkich deserów. Sprawdzi się jako polewa do lodów, czy ciast, zwłaszcza serników. W Austrii, skąd olej pochodzi, jest on często dodawany do sernika wiedeńskiego.

Przed jakimi schorzeniami chroni olej z pestek dyni?


Substancje odżywcze zawarte w tym produkcie przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia. Spożywanie oleju ma również działanie profilaktyczne i lecznicze. Główną cechą produktu jest to, że zwalcza on pasożyty, takie jak glista ludzka, tasiemiec, czy owsik. Alkaloidy porażają ich układ nerwowy, a następnie ułatwiają usunięcie pasożytów z organizmu. Olej z pestek dyni można stosować w profilaktyce raka prostaty. Fitosterole są odpowiedzialne za regulację rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Regularnie spożywanie oleju chroni również przed chorobami układu krwionośnego. Kobiety z pewnością docenią kosmetyczne właściwości oleju. Dzięki stosowaniu produktu na skórę będą mogły cieszyć się jędrną i gładką cerą.