Tłoczone na zimno, nierafinowane oleje zachowują wszystkie cenne substancje odżywcze, dlatego warto włączyć takie produkty do swojej codziennej diety. Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Biorą udział w budowie komórek i hormonów. Bogactwo tych kwasów oraz witamin i składników mineralnych można znaleźć w oleju z pestek dyni. Produkt ten znalazł zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Wykazuje również działanie prozdrowotne, dlatego warto włączyć go do swojej diety.

Jakie korzyści daje stosowanie oleju z pestek dyni?

Proces rafinacji pozbawia naturalne oleje wszelkich substancji odżywczych, a w większości przypadków również smaku i aromatu. Dlatego właśnie warto wybierać produkty, które powstały poprzez tłoczenie na zimno. Coraz chętniej stosowany olej z pestek dyni od BEE wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Zawarte w nim witaminy i minerały wspierają pracę wielu narządów oraz poprawiają ogólny stan organizmu. Alkaloidy korzystnie działają w leczeniu pasożytów układu pokarmowego. Mężczyźni, borykający się z nadmiernym przerostem prostaty, również powinni włączyć olej z pestek dyni do swojego jadłospisu. Zawarte w produkcie fitosterole regulują rozrost tego gruczołu. Ta sama substancja zwalcza zły cholesterol, nagromadzony w organizmie.

Jak zadbać o urodę z olejem z pestek dyni?

W przypadku występowania problemów skórnych, takich jak trądzik, czy zmarszczki, olej z pestek dyni jest niezastąpiony. Oczyszcza on skórę i wyrównuje koloryt. Nawilża również cerę i wspomaga jej regenerację. Przygotowany na bazie oleju domowy peeling jest świetnym sposobem na pozbycie się martwego naskórka i ujędrnienie twarzy. Produkt przygotowany z pestek dyni jest również świetnym lekarstwem na suche i popękane usta.

Wyroby, takie jak olej nierafinowany, powinny być zawsze spożywane na zimno. Dzięki temu można mieć pewność, że zawarte w nich substancje dobrze się wchłoną. Olej z pestek dyni najlepiej sprawdzi się do sałatek, czy chłodnych sosów. Można go również spożywać wraz z kromką świeżego chleba.